Logotyp
Melatonina

Czym jest melatonina?

Melatonina jest hormonem produkowanym przez szyszynkę, malutki gruczoł znajdujący się w mózgu. Bardzo małe ilości melatoniny znajdują się również w mięsie, produktach zbożowych, owocach i warzywach. Melatoninę można przyjmować w dawkach od 0,3 miligrama do nawet 10 miligramów dziennie, najlepiej około 30 minut przed zaśnięciem. U noworodków dobowe wydzielanie melatoniny zaczyna się dopiero między 6. a 9. tygodniem życia. Do tego czasu dziecko zupełnie nie odczuwa cyklu dzień-noc. Melatonina, zwana “hormonem snu”, odpowiada za regulowanie naszego zegara biologicznego. Jej obecność warunkuje nie tylko odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu, ale i wpływa na komfort naszego życia. Bezsenność, kłopoty ze snem czy przebudzanie się w nocy mogą być bowiem spowodowane niewłaściwym poziomem melatoniny w naszym organizmie.

Za co odpowiada melatonina?

Melatonina pomaga kontrolować moment zaśnięcia, obudzenia się oraz jakość i głębokość snu, jednak nie tylko. Melatonina reguluje rytm dobowy – to znaczy moment zaśnięcia, obudzenia się i cykle, które przebiegają pomiędzy. Z tego powodu melatoninę często stosuje się jako środek nasenny, tym bardziej że można ją kupić bez recepty. Jednak melatonina jest również antyoksydantem, dzięki czemu zwalcza skutki starzenia się i zapobiega wielu chorobom. Poza tym melatonina: wzmacnia odporność, działa przeciwzapalnie, reguluje ciśnienie i poziom kortyzolu (hormonu stresu).

.Źródła: https://www.medonet.pl/magazyny/stres-i-zmeczenie,melatonina—dzialanie–nadmiar-i-niedobor-melatoniny,artykul,1708959.html

https://solinea.pl/blog/post/melatonina-wlasciwosci-i-dzialanie

Dodaj komentarz