Co to jest ashwagandha?
Ashwagandha, znana także jako indyjski żeń szeń lub witania ospała to roślina, która na fali popularności medycyny ajurwedyjskiej, zyskuje coraz większą popularność u nas. Cenne składniki znajdujące się w owocach i korzeniu rośliny znalazły zastosowanie w terapii wielu schorzeń. Wykorzystywane są w kuracji problemów z płodnością u mężczyzn, wspomagają też w walce z wieloma schorzeniami, a także mają korzystny wpływ na ogólną kondycję naszych organizmów. Ashwagandha to roślina rosnąca pod postacią zielonego krzewu głównie w strefie subtropikalnej, ale uprawiana jest też w klimacie umiarkowanym.
Ashwagandha zawdzięcza swoje szczególne właściwości dwóm grupom związków: witanolidy – występujące w zielu o właściwościach antynowotworowych i przeciwbakteryjnych, glikowitanolidy – obecne w korzeniu i odpowiedzialne za działanie adaptogenne. Występuje w postaci proszku i tabletek. Tabletki bądź kapsułki zawierają sproszkowany ekstrakt, a ich stosowanie jest na pewno łatwiejsze i wygodniejsze. Natomiast proszek wymaga gotowania, czyli sporządzenia odwaru.
Za co odpowiada ashwagandha?
Roślinę ceniono przede wszystkim ze względu na jej pozytywne działanie w walce ze schorzeniami jak m.in.: artretyzm, gruźlica, zapalenie oskrzeli, bielactwo, a także jako środek stosowany w przypadku problemów ze snem, zaburzeń cyklu miesiączkowego czy przewlekłej czkawki. Jeśli chodzi o najlepiej udokumentowane naukowo właściwości ashwagandhy, zalicza się do nich łagodzenie stresu i niepokoju. Działanie rośliny, które wymaga jednak potwierdzenia w dalszych badaniach, obejmuje też poprawę ogólnej wydolności organizmu, funkcji poznawczych, procesów regeneracyjnych, a także pozytywny wpływ na płodność.
Źródła: https://www.allecco.pl/artykuly/ashwagandha-czym-jest-i-jak-dziala-na-nasz-organizm.html
https://www.medonet.pl/zdrowie,ashwagandha—dzialanie–dawkowanie–przeciwwskazania–skutki-uboczne,artykul,1728248.html