Logotyp
Witamina A

Witamina A

Za co odpowiada witamina A?

Witamina A nazywana jest także retinolem, beta-karotenem, prowitaminą A oraz akseroftolem. Należy ona do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Pełni wiele funkcji w organizmie. Jest niezbędna przede wszystkim do prawidłowego widzenia. Witamina A odpowiada za procesy widzenia – dzięki niej możliwe jest tworzenie rodopsyny – substancji, która umożliwia dobre widzenie. Jej brak jest przyczyną “kurzej ślepoty”, czyli osłabionego widzenia po zmierzchu, a także:

– pełni funkcje somatyczne, takie jak: wzrost, rozwój oraz różnicowanie tkanki nabłonkowej i kostnej

– ma wpływ na rozwój łożyska i wzrost embrionu,

– wykazuje działanie antyoksydacyjne, tzn. usuwa wolne rodniki z organizmu,

– chroni przed rozwojem nowotworów: jelit, prostaty, piersi i płuc,

– zapobiega wysychaniu i rogowaceniu nabłonka,

– jest niezbędna do regeneracji skóry, gojenia ran.

Źródła witaminy A

Zalecana ilość tej witaminy dla osób dorosłych to 1000 mcg na dobę, w przypadku dzieci jest to 400–700 mcg na dobę. Witamina A występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Najlepszym jej źródłem jest tłuszcz rybi, zwany popularnie tranem. Stosunkowo duże jej ilości występują w produktach mlecznych oraz żółtkach jaj. Niewielkie jego ilości występują w mleku krów żywionych na pastwiskach oraz maśle. Dobrym źródłem witaminy A jest także tuńczyk.

Inne ryby i owoce morza, również bogate w witaminę A, to chociażby jesiotr, makrela czy ostrygi. Z kolei karoten występuje głównie w produktach roślinnych. Najwięcej karotenu znajduje się w owocach i warzywach koloru czerwonego.

Niedobór i nadmiar witaminy A

Niedobór witaminy A może doprowadzić do pogorszenia widzenia, “kurzej ślepoty”. Choroba ta objawia się osłabieniem widzenia przy słabym świetle wskutek niedoboru światłoczułego barwinka w oku, który warunkuje widzenie po zmierzchu. Niedobór tej witaminy może skutkować uszkodzeniem wzroku. Objawem niedoboru mogą być również zaburzenia miesiączkowania i płodności u kobiet. W osób starszych niedobór ten może objawiać się dzwonieniem w uszach.

.Źródła: https://zywienie.abczdrowie.pl/czym-jest-witamina-a

https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-a

Dodaj komentarz