1. Czym jest żelazo i za co odpowiada?
Żelazo jest jednym z mikroelementów – jednym z najważniejszych dla organizmu każdego człowieka. Żelazo odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ponieważ bierze ono udział w produkcji czerwonych krwinek, czyli erytrocytów. To właśnie w nich znajduje się hemoglobina, która odpowiedzialna jest za dotlenienie każdej komórki w organizmie.
Dobowe zapotrzebowanie na żelazo zależne jest od wieku, płci, a także stanu zdrowia. Dla osób dorosłych wynosi około 20 mg dla kobiet i 10 mg dla mężczyzn, jednak wszystko zależne jest od konkretnego organizmu i w niektórych przypadkach korzystne mogą być większe dawki żelaza dla organizmu Żelazo najlepiej wchłania się wraz ze spożywanymi posiłkami.
2. Źródła żelaza
Żelazo dostarczane z pożywienia można podzielić na dwa rodzaje: pochodzenia zwierzęcego (hemowe); pochodzenia roślinnego (niehemowe). Jeżeli chodzi o źródła żelaza to należy do nich: wątroba zarówno wołowa, wieprzowa, jak i drobiowa, chude mięso wołowe i wieprzowe, żółtka jaj, jaja indycze oraz gęsie. Do źródeł należą także kakao, czekolada orzechy pistacjowe, nasiona dyni, słonecznika, masło sezamowe czy tez hummus.
Warto także wskazać na morele (6mg/100g) i śliwki (3mg/100g) suszone, jagody oraz jabłka (ok. 2-3mg/100g), a także zawartość żelaza w soi (15mg/100g), fasoli białej (10mg/100g) ziemniakach (7mg/100g), natce pietruszki (6mg/100g), szpinaku i brokułach (4mg/100g). Dużo żelaza mają otręby ryżowe (18mg/100g) oraz otręby pszenne (10mg/100g) oraz ryby takie jak makrela, śledź i sardynka ( ok.1-2mg/100g).
3. Niedobór żelaza
Do niedoboru żelaza (a co może się z tym wiązać – do anemii) może dojść przez nieodpowiednią dietę, która nie zapewnia tego pierwiastka w pożywieniu, a także w wyniku zbyt obfitych miesiączek, choroby nowotworowej lub operacji, gdzie pacjent stracił dużo krwi. Na anemię szczególnie narażone są kobiety w ciąży, ponieważ mają zwiększone zapotrzebowanie na żelazo. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Niedobór żelaza często występuje także u wegetarian.
W początkowych stadiach niedobór żelaza objawia się: zmęczeniem, sennością, brakiem koncentracji, bólami głowy i kołataniem serca. Towarzyszy mu również łamliwość włosów i paznokci. Jednak znaczny niedobór żelaza prowadzi do anemii.