Za co odpowiada witamina PP
Witamina PP, inaczej B3 (niacyna), odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka, współdziałając w syntezie oraz rozkładzie węglowodanów, aminokwasów i kwasów tłuszczowych i wielu innych procesach. Witamina PP reguluje również cholesterol, a jej niedobór przynosi groźne skutki. Witamina PP (niacyna) bierze udział w rozkładzie i syntezie kwasów tłuszczowych, węglowodanów oraz aminokwasów, a także wpływa na przemiany metaboliczne mające na celu uwalnianie energii.
Witamina PP uczestniczy w procesie tworzenia czerwonych ciałek krwi, a w przypadku zatrucia hamuje toksyczne działanie niektórych związków chemicznych oraz leków. Witamina PP to ważny uczestnik procesu regulacji stężenia cholesterolu we krwi. Oprócz tego, witamina PP rozszerza naczynia krwionośne, korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy i ogólnie poprawia samopoczucie psychiczne. Jedną z zalet spożywania witaminy PP jest też dobry wpływ na nasz wygląd, ponieważ niacyna zwiększa ukrwienie skóry i poprawia jakość włosów.
Źródła witaminy B3
Niacyna (Witamina PP) w znacznych ilościach występuje w mięsie i przetworach mięsnych, zwłaszcza w mięsie drobiowym i wieprzowym oraz w wątrobie, spośród produktów roślinnych szczególną uwagę należy zwrócić na produkty zbożowe i ziemniaki. W żywności niacyna występuję w postaci kwasu nikotynowego i jego amidu. Kwas nikotynowy znajduję się w większych ilościach w produktach pochodzenia zwierzęcego, a amid kwasu nikotynowego w produktach pochodzenia roślinnego. Należy pamiętać, że niacyna może tworzyć się w organizmie z zawartego w produktach tryptofanu (z 60 mg tryplofanu powstaje 1 mg niacyny).
Niedobór witaminy PP
Niedobór witaminy PP powoduje problemy takie jak bezsenność, bóle głowy, trudności z pamięcią, agresywne zachowanie, wybuchy złości, niepokój, depresja, nadmierna aktywność, pogorszenie stanu skóry, choroby skórne, owrzodzenie warg, obniżona odporność na zimno, zwiększona wrażliwość na światło słoneczne.
Źródła: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63297,witamina-b12