1. Czym jest witamina K i za co odpowiada?
Witamina K jest jedną z najważniejszych witamin w organizmie człowieka i przede wszystkim bywa kojarzona z procesem krzepnięcia krwi w przypadku, gdy np. się skaleczymy. Witamina K należy do grupy rozpuszczalnych w tłuszczach witamin. Posiada ona także swoje zadania w zakresie metabolizmie kości i regulacji poziomu wapnia we krwi. Dodatkowo, należy wskazać, że bez witaminy K organizm nie może produkować protrombiny, czyli czynnika krzepnięcia niezbędnego do krzepnięcia krwi i metabolizmu kości. Pomimo tego, iż we krwi jest wiele różnych czynników, które mają odpowiednie znaczenie w procesie krzepnięcia, to witamina K pełni jedną z podstawowych ról.
2. Źródła witaminy K.
Jeśli chodzi natomiast o źródła jej występowania, to witamina K występuje w sporych ilościach w zielonych warzywach liściastych – np. jarmuż, szpinak, brokuły, brukselka, sałata, boćwina i awokado. Inne źródła obejmują oleje roślinne i niektóre owoce (np. truskawki). Witaminę K2 (menachinon) jest obecna natomiast w mięsie, produktach mlecznych, jajach, oleju sojowym czy też orzechach.
3. Niedobór witaminy K.
Niedobór witaminy K występuje rzadko, ale biorąc pod uwagę funkcje tejże witaminy, jej brak może np. wydłużać czas krzepnięcia krwi, prowadząc do nadmiernego krwawienia, a nawet krwotoku. O niedoborze witaminy K mogą zatem świadczyć procesy takie jak krwawienie dziąseł, częste krwawienia z nosa, obfite miesiączki, problemy z częstymi złamaniami oraz gojeniem się ran.