1. Czym jest witamina H i za co odpowiada?
Biotyna, która została odkryta w latach 20 XIX wieku, bywa też nazywana witaminą H lub witamina B7. Jednakże, podobnie jak w przypadku witaminy F, nie jest ona stricte witaminą, zaś kwasem organicznym syntetyzowanym przez bakterie jelitowe, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dodatkowo kwas ten zawiera takie minerały jak siarka, która poprawia strukturę włosów, paznokci oraz skóry (często biotyna kupowana jest w celu polepszenia ich kondycji i zawarta jest w różnego rodzaju preparatach). Do prawidłowego działania biotyny potrzebne jest jednakże jednoczesne działanie innych witamin z grupy B, manganu oraz magnezu. Biotyna wspomaga także syntezę kwasów tłuszczowych, funkcjonowanie tarczycy i krzepnięcie krwi.
2. Źródła witaminy B7.
Do źródeł witaminy B7 należą przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Znajdziemy ją m.in. w: melasie, drożdżach, żółtku jaj (gotowanym), sardynkach, łososiu, wątrobie, szpinaku, marchwi, pomidorach, owocach (bananach, arbuzach, melonach, grejpfrutach, brzoskwiniach, winogronach), orzechach, migdałach, brązowym ryżu, mące sojowej czy też mące pełnoziarnistej.
3. Niedobór biotyny.
W przypadku osób stosujących zróżnicowaną dietę (taką jak Kubaziątka 🙂 ) trudno o niedobór biotyny, ale jej braki wiążą się z innymi chorobami i mogą współistnieć m.in. przy żywieniu jelitowym i dializowaniu chorobie alkoholowej, z którą łączy się zespół złego wchłaniania złuszczającym zapalenie skóry, tzw. chorobie Leinera, zespole nagłej śmierci niemowląt, monotonnej diecie, zwłaszcza bogatej w surowe jajka, oporności na insulinę, zażywaniu niektórych antybiotyków, zażywaniu leków przeciwdrgawkowych, nadużywaniu hormonów steroidowych. Niedobór biotyny najłatwiej rozpoznać przy problemach ze skórą, wypadaniu włosów, ich siwieniu oraz rozdwajaniu się paznokci.