Logotyp
Witamina F

1. Czym jest witamina F i za co odpowiada?

Zapewne niewielu z Was słyszało o czymś takim jak witamina F. Nie jest ona bowiem witaminą w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Witamina F jest określeniem połączenia dwóch tłuszczów: kwasu alfa-linolenowego (ALA) i kwasu linolowego (LA). Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym zdrowia mózgu i serca. ALA należy do rodziny tłuszczów omega-3, a LA należy do rodziny omega-6. Kwasy te budują strukturę komórek, pomagają we wzroście i rozwoju, są konwerterowane na inne tłuszcze i pomagają w tzw. sygnalizacji komórkowej.

2. Źródła witaminy F.

Wspólne źródła witaminy F (a w zasadzie kwasu ALA i kwasu LA obu obejmują oleje roślinne, orzechy i nasiona. Poza tym, tzw. witaminę F znajdziemy w produktach takich jak: olej sojowy, oliwa z oliwek, olej kukurydziany, nasiona słonecznika, orzechy pekan, migdały, olej lniany, nasiona lnu, nasiona chia, nasiona konopi czy też orzechy włoskie.

3. Nadmiar/niedobór witaminy F.

Niedobór witaminy F występuje rzadko. Jednak brak ALA i LA może prowadzić do różnych objawów, takich jak sucha skóra, wypadanie włosów, powolne gojenie się ran, słaby wzrost u dzieci, rany i strupy na skórze oraz problemy z mózgiem i wzrokiem. Dostarczanie odpowiedniej ilości w/w kwasów może natomiast zmniejszyć ryzyko chorób serca, zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 i poprawić kontrolę cukru we krwi. Aby zoptymalizować korzyści płynące z witaminy F, kluczowe znaczenie może mieć utrzymywanie zdrowego stosunku LA do ALA w diecie.

Dodaj komentarz