Czym jest spirulina?
Spirulina to nazwa handlowa zielono-niebieskich alg, rosnących w ciepłych wodach jezior Afryki i Ameryki Środkowej i Południowej. Tam też jest specjalnie hodowana, gdyż jest duży popyt na tę roślinę, która jest wykorzystywana do produkcji kosmetyków, a także w formie proszku lub kapsułek jest sprzedawana jako suplement diety. Spirulina należy do najbardziej wartościowych produktów żywnościowych ze względu na obecne w niej składniki i ma ostry smak. Nie jest spożywana jako samodzielny pokarm, ale dodaje się ją np. do koktajli owocowych czy warzywnych, do energetycznych batonów.
Poza tym spirulina zawiera: osiem aminokwasów egzogennych, tzn. nieprodukowanych przez organizm, witaminę B1 (w ilościach większych niż owoce i warzywa), witaminę B2 (w ilościach do 20 razy większych niż w innych pokarmach), witaminę B12 (2,5 raza więcej niż w wątrobie zwierzęcej), kwas gamma-linolenowy – GLA. Właściwości kwasu GLA odgrywają szczególną rolę w utrzymaniu zdrowia: obniżają cholesterol, zapobiegają chorobom serca i obniżają ciśnienie.
Za co odpowiada spirulina?
Prawie 70% składu spiruliny stanowi białko, dostarczające organizmowi niezbędnych aminokwasów egzogennych, czyli takich, których on sam nie potrafi wyprodukować. Należą do nich: leucyna, izoleucyna, walina, lizyna, metionina, treonina, tryptofan oraz fenyloalanina. W związku z tym, algi uważa się za dobre źródło pełnowartościowego białka w diecie osób nie jedzących mięsa ani produktów odzwierzęcych.
Zdaniem ekspertów spożywanie spiruliny może istotnie wpłynąć na poprawę m.in. profilu lipidowego. W licznych badaniach zauważono znaczące obniżenie stężenia triacylogliceroli, cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL cholesterolu w wyniku dodawania do diety wspomnianych wyżej alg. Ponadto odnotowano także wzrost tzw. „dobrego cholesterolu” – frakcji HDL.
https://www.doz.pl/czytelnia/a11714-Wlasciwosci_i_zastosowanie_spiruliny