Czym jest kolagen?
Kolagen to białko fibrylarne stanowiące główny składnik substancji międzykomórkowej organizmów zwierzęcych, nadające tkankom odporność na rozciąganie. Występuje praktycznie we wszystkich tkankach zwierzą, pełniąc rolę głównego białka strukturalnego. Kolagen jest częścią tkanki łącznej, spoiwem, łączącym komórki skóry, kości, chrząstek itp. Produkowany jest przez organizm. To białko składające się z łańcuchów aminokwasów, które stanowi aż 30% ludzkiego białka. Każdy rodzaj kolagenu, a wyróżniamy około 30 rodzajów, pełni swoją konkretną funkcję.
Ubytki kolagenu są najbardziej widoczne na twarzy i szyi. Wówczas pojawiają się oznaki starzenia, takie jak zmarszczki i bruzdy. Skóra wtedy opada i wiotczeje, ponieważ wraz z utratą kolagenu traci elastyczność. Do zaburzeń w tworzeniu się kolagenu dochodzi, m.in. w przypadku chorób autoimmunologicznych, przy stałych np. podczas uprawiania sportu wyczynowego, w wyniku starzenia się organizmu.
Za co odpowiada kolagen?
Jego wystarczająca ilość sprawia, że: skóra jest gładka, dobrze napięta, stawy funkcjonują bez dolegliwości bólowych, naczynia krwionośne zachowują elastyczność, dzięki czemu utrzymuje się dobre krążenie krwi, rany sprawnie się goją, złamane kości się zrastają. W kolagenie znajduje się kilka aminokwasów: glicyna, prolina, lizyna i glutamina. Niestety, z biegiem lat ciało traci zdolność do naturalnej produkcji kolagenu. Dodatkowo, kolagen syntetyczny oraz kolagen odzwierzęcy to bardzo popularne składniki kosmetyków do pielęgnacji cery.
https://www.medonet.pl/zdrowie,kolagen—wlasciwosci-i-wplyw-na-zdrowie,artykul,1725249.html