Logotyp
Żeń-szeń

Co to jest żeń-szeń?

Żeń-szeń jest ziołem znanym już od ponad 4000 lat. Był on początkowo wykorzystywany w medycynie naturalnej na Dalekim Wschodzie. W medycynie najczęściej wykorzystuje się jego korzeń. Najcenniejszą pod względem wpływu na zdrowie odmianą żeń-szenia jest ta, która ma korzeń w kolorze białym.

Żeń-szeń ma w swoim składzie ponad 200 substancji aktywnych. Jedną z najważniejszych substancji są ginsenozydy, które zwiększają zdolność hemoglobiny do tego, by przyłączał się do niej tlen. W rzeczywistości botaniczna nazwa tego zioła to „Panax-ginseng”. Panax znaczy panaceum – lek na wszystko. Słowo ginseng oznacza korzeń-człowiek, więc w wolnym tłumaczeniu jego nazwa oznacza korzeń – lek na wszystko dla człowieka, lub korzeń życia. Największe uprawy żeń-szenia znajdują się w amerykańskim stanie Wisconsin i to właśnie ta odmiana jest obecnie najpopularniejsza i uważana za najskuteczniejszą na świecie. Powodem jest ostry klimat, który powoduje większe stężenia aktywnych składników żeń-szenia.

Za co odpowiada żeń-szeń?

Żeń-szeń działa na organizm wielokierunkowo. Jest to zioło, które wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, poprawiając zdolności koncentracji i zapamiętywania. Oprócz tego chroni on organizm przed osteoporozą, obniża poziom cholesterolu, a także ma właściwości przeciwcukrzycowe oraz przeciwnowotworowe. Korzeń żeń-szenia jest adaptogenem. Adaptogeny to leki ziołowe, które czynią nasz organizm bardziej odpornym na stres psychiczny, fizyczny i środowiskowy, a więc pomagają nam znosić presję, jaką odczuwamy każdego dnia.

Ponadto pobudza on układ odpornościowy do działania, chroniąc przed drobnoustrojami i wirusami, a kobiety doceniają również żeń-szeń za to, że odmładza wygląd skóry i zapobiega wypadaniu włosów. Jeśli chodzi o mężczyzn, żeń-szeń często jest wykorzystywany jako środek podnoszący potencję. Żeń-szeń podobnie jak zielona herbata wprowadza nas w stan relaksu/wyciszenia, przy jednoczesnym zachowaniu czujności. Ponadto poprawia ogólne samopoczucie i ma pozytywny wpływ na sen, życie seksualne i ogólną satysfakcję z życia.

Źródła: https://www.medonet.pl/zdrowie,zen-szen—wlasciwosci–dawkowanie-i-przeciwwskazania,artykul,1726273.html
https://www.centrumdobrejterapii.pl/bez-kategorii/11-dowodow-korzystnego-wplywu-zen-szenia-na-nasze-zdrowie-psychiczne-i-fizyczne/

Dodaj komentarz