Za co odpowiada witamina B12?
Witamina B12, inaczej kobalamina, bierze udział w powstawaniu komórek krwi w układzie krwiotwórczym. Jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego tworzenia krwinek czerwonych w szpiku kostnym. Uczestniczy w syntezie DNA oraz RNA, w przemianach metabolicznych tłuszczów i węglowodanów, a także w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Bierze udział w budowie otoczki mielinowej i tworzeniu przekaźników nerwowych. Jest czynnikiem koniecznym do przemiany kwasu foliowego w biologicznie aktywny tetrahydrofolian. Wraz z nim odgrywa ważną wolę w stabilności genomu człowieka.
Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek w organizmie człowieka. Odgrywa główną rolę w tworzeniu elementów morfotycznych krwi i otoczek nerwowych. Uczestniczy w syntezie białek i kwasów nukleinowych. Bierze udział w metabolizmie tłuszczu i węglowodanów. Witamina ta jest niezbędna w syntezie aktywnych koenzymatycznie form kwasu foliowego.
Źródła witaminy B12
Źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego. Produkty roślinne nie zawierają witaminy B12. Dość duże ilości tej witaminy są syntetyzowane przez florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Największe jej ilości znajdują się w podrobach i w niektórych rybach. Do głównych grup produktów dostarczających witaminę B12 w codziennej diecie zalicza się: mięso i jego przetwory, mleko i jego przetwory, ryby i ich przetwory, jaja.
Niedobór witaminy B12
Niedobór witaminy B12 może powodować m.in.: zaburzenia w układzie krwionośnym, wywołując: niedokrwistość złośliwą, niedokrwistość megaloblastyczną, zaburzenia w układzie nerwowym, zmiany zwyrodnieniowe błony śluzowej żołądka i zaburzeń we wchłanianiu oraz hiperhomocysteinemię.
Źródła: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63297,witamina-b12
https://enel.pl/enelzdrowie/dieta-i-odzywianie/witamina-b12-jak-uniknac-niedoborow