Logotyp
Potas (K)

1. Czym jest potas i za co odpowiada?

Potas jest jednym z trzech minerałów najważniejszych dla naszego organizmu. Potas jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca i zapobiega obrzękom. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. Przede wszystkim, potas to pierwiastek, który zapewnia prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową i kwasowo-zasadową organizmu. Jon potasowy uczestniczy w regulowaniu pH komórki i ciśnienia osmotycznego. Potas jest także niezbędny do prawidłowego spalania węglowodanów i białek. Głównymi regulatorami gospodarki potasowej są nerki, co zapewnia utrzymanie stężenia tego pierwiastka na stałym poziomie.

Potas jest elektrolitem, podobnie jak sód i chlor. Potas rozpuszcza się w wodzie i przenosi ładunki elektryczne. W naszym organizmie, który składa się z wody, potas znajduje się niemal wszędzie: we krwi, w komórkach, w chłonce, w przestrzeni międzykomórkowej. Odpowiedni poziom potasu pełni ważne funkcje w organizmie, bez których nie mógłby on prawidłowo funkcjonować. Dzięki temu, że łatwo przemieszcza się przez błony komórkowe, dostarcza komórkom składników odżywczych, jednocześnie wpływając na usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

2. Źródła potasu

Jeśli mówimy o źródłach potasu, to sporo jest go w suszonych owocach – morelach, figach, jabłkach, rodzynkach, a także w awokado i bananach. Dobrym źródłem potasu będą także pomidory i ich przetwory. Odpowiednim źródłem potasu są też ziemniaki, a także owoce cytrusowe i zielone warzywa liściaste. Można również wskazać na soję, nasiona fasoli i grochu, mleko, soczewicę, orzechy oraz kakao.

Pierwiastek ten znajdziemy również w mięsie, rybach i produktach mlecznych. W zależności od źródeł szacuje się, że dorosła osoba powinna dostarczyć organizmowi 2000–3000 mg potasu dziennie.

3. Niedobór i nadmiar potasu

Jeżeli puchną ci nogi albo ręce, masz nadciśnienie lub nieregularne bicie serca – to mogą być objawy niedoboru potasu. O braku tego pierwiastka w organizmie mogą też świadczyć skurcze mięśni nóg występujące podczas wysiłku i w upał. W ten sposób organizm sygnalizuje, że wraz z potem uciekło z niego zbyt dużo potasu i trzeba go uzupełnić. O niedoborze potasu może też świadczyć podenerwowanie lub zmęczenie.

Nadmiar potasu może zaszkodzić, np. osobom z chorymi nerkami. Przy ich nieprawidłowej pracy może dojść do gromadzenia się nadmiaru potasu, co zaburza pracę serca. Ponadto, nadmiar potasu w organizmie w połączeniu z niektórymi lekami na arytmię i niewydolność serca oraz nadciśnienie może doprowadzić do zaburzeń pracy serca.

Źródła: https://zywienie.abczdrowie.pl/potas-w-jedzeniu

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/potas-objawy-niedoboru-najlepsze-zrodla-w-zywnosci-aa-9tde-iqhF-gH9Q.html

Dodaj komentarz