Logotyp
Piperyna

Co to jest guarana?

Pieprz w gastronomii stosowany jest od tysięcy lat, a za jego niepowtarzalne właściwości smakowe oraz działanie zdrowotne odpowiada alkaloid – piperyna. Piperyna (ang. piperine) to organiczny związek chemiczny, alkaloid naturalnie występujący w owocach roślin z rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Zawartość piperyny jest zmienna w zależności od przedstawiciela rodziny pieprzowatych: w pieprzu czarnym szacuje się ją na 2 do nawet 9% suchej masy owocu. Piperyna ma postać długich, lśniących, bezbarwnych lub kremowożółtych kryształów o temperaturze topnienia od 128 do 130ºC. Jest rozpuszczalna w większości rozpuszczalników organicznych (w benzynie, chloroformie, etanolu, eterze dietylowym, pirydynie); a słabo rozpuszczalna w wodzie.

Piperyna wspomaga oczyszczanie organizmu, przyspiesza trawienie oraz wchłanianie substancji odżywczych. Wpływa korzystnie na przemianę materii. Na rynku dostępne są suplementy diety zawierające piperynę, jednakże należy pamiętać, iż kluczową rolę na spadek wagi ma dieta i aktywność sportowa.

Za co odpowiada piperyna?

Współczesne badania potwierdzają działania prozdrowotne piperyny: przeciwutleniające (zwalcza uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki i utrzymuje wysokie stężenie glutationu), hepatoprotekcyjne, przeciwpłytkowe (hamuje agregację płytek krwi), prawdopodobnie przeciwdepresyjne, przeciwnowotworowe, przeciwzapalne. Piperyna może wywołać spadek hormonów tarczycowych – porównywalnie do leków podawanych przy nadczynności tarczycy. Co ważne dla osób zmagających się z cukrzycą, piperyna w wyższej dawce może zmniejszać stężenie glukozy we krwi. Piperyna zwiększa również wchłanianie różnych składników odżywczych z jelit: selenu, witaminy B6, witaminy C, witaminy A, beta-karotenu, koenzymu Q10, co może być istotne w leczeniu osób z niedożywieniem.

Źródła: https://www.doz.pl/czytelnia/a15494-Piperyna__charakterystyka_i_zastosowanie._Na_co_pomaga_Kiedy_warto_przyjmowac_piperyne
https://www.medonet.pl/zdrowie,piperyna—co-to-jest-i-jakie-sa-jej-wlasciwosci-,artykul,1726902.html

Kobalt (Co)

20 sierpnia, 2020
0
Mikroelementy

Witamina PP (B3)

22 października, 2020
0
Witaminy

Dodaj komentarz