Logotyp
Molibden (Mo)

1. Czym jest molibden i za co odpowiada?

Niewiele osób, gdy usłyszy Molibden wie, że chodzi o pierwiastek, który jest przecież ważny dla naszego funkcjonowania. Molibden jest jednym z najrzadziej występujących na Ziemi pierwiastków, mimo to znajduje się we wszystkich tkankach zwierząt i ludzi. Choć molibden spotkamy w organizmie człowieka w śladowych ilościach, pełni ważną rolę. M.in. umożliwia produkcję enzymów niezbędnych do przyswajania cukrów i tłuszczów, czyli bierze udział w procesie dostarczania komórkom energii. Jest niezbędny do prawidłowego przyswojenia żelaza, a tym samym chroni nas przed anemią. Dba o zęby i kości, poprawia odporność, uczestniczy w oczyszczaniu organizmu z toksyn, jest niezbędny do prawidłowego wzrostu młodego organizmu i ma pozytywny wpływ na męską płodność.

2. Źródła molibdenu

Ilość molibdenu w warzywach, owocach i zbożach zależy od tego, gdzie się je uprawia. Rośliny, które wyrosły na terenach bogatych w ten pierwiastek, mogą go zawierać nawet kilkaset razy więcej niż te wyhodowane na glebie ubogiej w molibden. Najwięcej molibdenu jest w glebach wapiennych i bagiennych. Dobrym źródłem tego pierwiastka są produkty z mąki pełnoziarnistej, fasola i groch, zielonolistne warzywa i podroby, a także woda.

3. Niedobór/nadmiar molibdenu

Niedobór molibdenu może mieć groźne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Na szczęście, jeśli jemy warzywa i owoce, taka sytuacja nam nie grozi, ponieważ molibden przechodzi z gleby do roślin. Wyjątek stanowią pacjenci z objawami niedocukrzenia, którym czasem zaleca się przyjmowanie preparatów mineralno-witaminowych z molibdenem. Ale musi się to odbywać pod nadzorem lekarza, bo nadmiar tego pierwiastka (spożywanie dawek wyższych niż 10 mg dziennie) jest szkodliwe dla układu pokarmowego i stawów.

Objawami niedoboru molibdenu mogą być ból głowy z niewyjaśnionej przyczyny, dezorientacja, drażliwość, problemy z oddychaniem, nierówne bicie serca, niedobór żelaza, wymioty. Nadmiar molibdenu w organizmie może się pojawić przy zażywaniu dużych dawek tego pierwiastka – powyżej 10 mg dziennie. Najczęściej dochodzi wtedy do uszkodzenia układu pokarmowego i stawów. Objawami nadmiaru molibdenu jest też zmniejszone wchłanianie się miedzi i żelaza.

Źródła: https://zywienie.abczdrowie.pl/bor-wlasciwosci-i-objawy-niedoboru

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/molibden-rola-w-organizmie-nadmiar-niedobor-zrodla-molibdenu-aa-xeV9-UfKW-8zPM.html

Dodaj komentarz