- Co to jest miedź i za co odpowiada?
Miedź (Cu) to jeden z pierwiastków, którego nie może zabraknąć w codziennej diecie. Odpowiada głównie za tworzenie i prawidłową funkcję czerwonych krwinek, a także za metabolizm tłuszczów. Zbiologicznego punktu widzenia, miedź odgrywa wiele istotnych funkcji. Bierze udział w syntezie hemoglobiny i razem z żelazem uczestniczy w transportowaniu tlenu do każdej komórki, zwłaszcza do wrażliwej na niedotlenienie tkanki nerwowej. Od ilości miedzi zależy praca mózgu – zdolność myślenia, zapamiętywania, kreatywność. Miedź wpływa na przesyłanie impulsów nerwowych i poziom neuroprzekaźników. Pierwiastek ten zaliczany jest do mikroelementów wchodzących w skład wielu enzymów.
Niedobór miedzi w organizmie może powodować niedokrwistość, gdyż to właśnie ona bierze czynny udział w procesie transportowania i wchłaniania żelaza w przewodzie pokarmowym. Kolejną właściwością miedzi jest zdolność zwiększania odporności organizmu, a także ochrona przed wolnymi rodnikami. To bardzo ważna funkcja, ponieważ wraz z upływem czasu, ilość wolnych rodników w organizmie człowieka wzrasta i z coraz większą siłą atakują one wszystkie komórki, w tym komórki nerwowe mózgu, co prowadzi do ich uszkodzenia, a nawet obumarcia. Ponadto miedź zapobiega chorobom serca i układu krążenia. Posiada działanie hamowania wzrostu bakterii i ich niszczenia. Jest niezbędna do tworzenia melaniny, pigmentu decydującego o kolorze skóry i włosów. Uczestniczy w syntezie ponad 15 białek, w tym kolagenu i elastyny, które opóźniają starzenie się skóry.
- Źródła miedzi
Do głównych źródeł miedzi zalicza się wątrobę cielęcą, ziarna sezamu, płatki owsiane, grzyby, drożdże piekarskie, ostrygi, pełnoziarniste produkty zbożowe, ziarna słonecznika, orzechy, zielone warzywa liściaste, kakao oraz pestki dyni.
- Niedobór i nadmiar miedzi
Jednym z najgroźniejszych skutków długotrwałego niedoboru miedzi jest niedokrwistość spowodowana zmniejszoną wchłanialnością żelaza z układu pokarmowego. Do innych objawów niedoboru miedzi należą: nadpobudliwość ruchowa, problemy z zapamiętywaniem oraz skoncentrowaniem się, zaburzenia oddychania, obrzęki, zwiększona podatność na infekcje, a także zwiększenie kruchości kości i zaburzenia wzrostu.
Źródła: https://www.lifelinediag.eu/miedz-objawy-niedoboru-rola-w-organizmie-oraz-jej-zrodla/