Logotyp
Kreatyna

Co to jest kreatyna?

Kreatyna (Cr) to aminokwas występujący w 95% w mięśniach, ale również w mózgu czy jądrach. Fosfokreatyna to postać kreatyny w mięśniach, resztę stanowi wolna część tego związku. Aby zapewnić prawidłową gospodarkę kreatynową, organizm codziennie uzupełnia jej parametry o 1-3g, w zależności od masy mięśniowej człowieka. Proces syntezy kreatyniny z argininy, glicyny oraz metioniny zachodzi przede wszystkim w wątrobie i nerkach. Ponadto uwolnienie kreatyny do mięśni następuje z mocnym wsparciem insuliny, czyli hormonu, który dzięki glukozie lub aminokwasom zwiększa swój poziom w organizmie.

Za co odpowiada kreatyna?

Do najistotniejszych funkcji kreatyny należy odnawianie cząsteczek ATP, które kumulują i odpowiadają za energię w organizmie człowieka. To właśnie cząsteczki ATP stymulują nas do pracy i pomagają w różnego rodzaju aktywnościach, w tym treningach. Właściwy bilans kreatynowy znacznie zwiększa nasze zdolności wysiłkowe – wydajność zdecydowanie rośnie. Proces regeneracji mięśni jest w pełni uzależniony od kreatyny, dodatkowo zyskujemy gwarancję powstania zmniejszonej ilości kwasu mlekowego oraz perspektywę wydłużonych treningów.

Kreatyna doskonale stymuluje syntezę białek dzięki działaniu anabolicznemu oraz antykatabolicznemu. Oznacza to, iż zwiększa się wydolność organizmu oraz jego wytrzymałość, możliwa jest szybsza regeneracja po wytrzymałościowym lub siłowym treningu,

Obecnie możemy spotkać wiele rodzajów tego suplementu. Najpowszechniejszymi z nich są: monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny oraz cytrynian kreatyny.

Źródła: https://activus-sport.pl/pl/blog/Kreatyna-15-najczesciej-zadawanych-pytan/24  

https://uroda.abczdrowie.pl/kreatyna

Dodaj komentarz