Co to jest kapsaicyna?
Badacze już od dawna stawiają pytania o to, czy kapsaicyna może być naturalnym lekiem na raka czy też jest po prostu trucizną. Kapsaicyna jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grupy alkaloidów, wytwarzanym przez rośliny z rodziny Capsicum (pieprzowiec) – głównie, jako forma adaptacyjna do warunków środowiskowych. Kapsaicyna odpowiada za ostry i piekący smak papryk, powszechnie wykorzystywana jest między innymi w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym (produkcja leków przeciwbólowych) oraz kosmetycznym. Substancja ta rozpuszcza się w tłuszczach oraz alkoholu.
Dzięki systematycznemu przyjmowaniu tej substancji można opóźnić rozwój groźnej miażdżycy. To z kolei prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia innych poważnych schorzeń, jak zawał mięśnia sercowego, czy choroba wieńcowa. Warto wiedzieć, że kapsaicyna ma również właściwości antybakteryjne. Ustalono, że wpływa na zahamowanie wzrostu różnorodnych gatunków bakterii. Szerokość działania tego związku zależna jest nie tylko od jego stężenia, ale również od odporności mikroorganizmów na tę substancję.
Za co odpowiada kapsaicyna?
Przeprowadzone badania pozwalają przypisać jej właściwości: antyoksydacyjne, pomagające zmniejszyć masę ciała, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne oraz termoregulacyjne. Działanie chemoprewencyjne oraz gastroprotekcyjne kapsaicyny znajduje się pod znakiem zapytania i wywołuje wiele dyskusji wśród ekspertów.
Czysta kapsaicyna stosowana w większych porcjach jest trucizną. Przy dawce większej niż 56mg/kg m.c. mogą wystąpić poważne problemy, przede wszystkim w funkcjonowaniu układu oddechowego. Warto też wspomnieć o tym, że czysta kapsaicyna jest zdecydowanie silniejsza od tej stosowanej w przemyśle. Znajduje jednak zastosowanie w medycynie – jest składnikiem maści i plastrów wykorzystywanych jako preparaty rozgrzewające na mięśnie oraz stawy.
.Źródła: https://www.medonet.pl/zdrowie,jak-dziala-kapsaicyna-,artykul,1725201.html
https://www.zwrotnikraka.pl/kapsaicyna-naturalny-lek-na-raka-czy-trucizna/