Logotyp
Chrom (Cr)

1. Czym jest chrom i za co odpowiada?

Chrom występuje w przyrodzie w ograniczonych ilościach. Zdrowa dieta powinna wyrównywać niedobór chromu w organizmie. Podobnie jak inne mikroelementy, chrom wspomaga różne funkcje życiowe. Jego właściwości, które czynią go szczególnie cennym i pożądanym, to przyspieszanie procesów przemiany materii oraz udział w spalaniu tłuszczów. Jednym słowem, chrom pozwala zachować szczupłą i zgrabną figurę. Poza tym, wpływa kojąco na nerwy i bóle głowy, zmniejsza łaknienie, stopuje tzw. wilczy apetyt. Chrom działa uspokajająco.

2. Źródła chromu

Chrom żywieniowy, niezbędny dla ludzkiego organizmu, występuje w postaci trójwartościowej. Ten pierwiastek jest obecny wszędzie dookoła nas – w powietrzu, wodzie i glebie. Znajduje się także w wielu produktach spożywczych, choć jego zawartość w pożywieniu jest niska i zmienia się w zależności od sposobu wytwarzania produktu. Chrom jest zawarty w drożdżach, wołowinie gotowanej, jajkach i jabłkach, gruboziarnistych kaszach, płatkach, pełnoziarnistym pieczywie, chudym mięsie, rybach, owocach morza, zielonym groszku, brokułach, kiełkach pszenicy i ziołach. Zdrowa dieta powinna zawierać powyższe produkty.

3. Niedobór/nadmiar chromu

Niedobór chromu powoduje szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej. To jest przyczyną nadwagi. Chrom hamuje nadmierne łaknienie. Sprawia, że człowiek traci zachcianki na słodycze. Dzieje się tak dlatego, że chrom reguluje poziom cukru we krwi. Osoba, która odczuwa niezdrowy apetyt na słodycze, powinna wyrównać niedobór chromu.

Niedostateczne ilości chromu w ustroju mogą wywoływać następujące objawy: bóle głowy, drażliwość, lęki, zmęczenie, wzrost poziomu cukru we krwi, drętwienie i mrowienie palców u rąk oraz nóg, zaburzenia koordynacji ruchowej, wzrost poziomu cholesterolu.

Źródła: https://zywienie.abczdrowie.pl/chrom-w-pozywieniu

https://ktomalek.pl/blog/chrom-dlaczego-potrzebujesz-go-w-swojej-diecie/w-178

Dodaj komentarz