Logotyp
Chondroityna

Co to jest chondroityna?

Chondroityna jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy glikozaminoglikanów (GAG). Chondroityna produkowana jest przez organizm ludzki, występuje w chrząstce stawowej w postaci siarczanu. Naturalnie występuje w mazi opływającej chrząstki stawowej. Ma lepką konsystencję, półprzezroczysty nieco żółtawy kolor, wygląda podobnie do białka jaja kurzego.

Z reguły w organizmie człowieka nie brakuje chondroityny, jednak są sytuacje, w których możemy mówić o jej nadmiernym zużywaniu. Dzieje się tak w momencie, gdy nasze stawy są narażone na częsty i intensywny ruch. Jeśli mamy świadomość, że taka sytuacja dotyczy również nas, warto przyjmować chondroitynę. To właśnie ona w połączeniu z glukozaminą była przez wiele lat polecana na choroby reumatyczne.

Za co odpowiada chondroityna?

Jej podstawowym zadaniem jest zmniejszanie tarcia między powierzchniami ruchomych części stawów. Dodatkowo odpowiada za elastyczność stawu. Aby należycie spełniała swoją rolę, potrzebne jest odpowiednie stężenie soli i minerałów w mazi stawowej, ponieważ komórki chrząstki odżywiane są właśnie za pomocą cieczy synowialnej. Chondroityna ma działanie ochraniające stawy i ułatwiające im bezpieczny ruch. Wśród jej właściwości znajdziemy np. wytwarzanie substancji, która amortyzuje wpływ sił zewnętrznych. Chondroityna wykazuje również działanie przeciwbólowe. Dzięki niej stawy mają dużo większą wytrzymałość, a także elastyczność. Warto zaznaczyć, że jest to substancja endogenna – czyli wytwarzana przez organizm.

Źródła: https://auraherbals.pl/leksykon/chondroityna/
https://www.medonet.pl/zdrowie,chondroityna,artykul,1732985.html

Dodaj komentarz