Logotyp
Białko

1. Czym białko i za co odpowiada?

Białko występuje we wszystkich organizmach żywych. To złożony związek organiczny, który pełni szereg ważnych zadań na każdym etapie życia. Białko (proteiny) jest podstawowym składnikiem odżywczym obok tłuszczów i węglowodanów. Człowiek w 20% składa się z białka, które buduje przede wszystkim naszą tkankę mięśniową, ale też kości, zęby, krew, ścięgna, nerwy, skórę, włosy i paznokcie.

Dodatkowo, białko odpowiada przede wszystkim za wzrost oraz regenerację tkanek. Występuje również w postaci przeciwciał, hormonów, receptorów oraz enzymów, pełni ważną funkcję w procesach metabolicznych i transportuje pierwiastki wraz z krwią. Ponadto reguluje krzepliwość krwi, pozwala utrzymać odpowiednią wagę ciała, odpowiada za prawidłowy przebieg procesów genetycznych, a także za wytwarzanie i przekazywanie impulsów nerwowych. Co ciekawe, do białek należą także np. insulina, hemoglobina czy kolagen.

2. Źródła białka

Jeśli chodzi natomiast o źródła jej występowania, to białko występuje w produktach takich jak mięso, ryby, jaja, mleko, sery, kefiry, jogurty, a więc produkty pochodzenia zwierzęcego. Roślinnymi źródłami pełnowartościowego białka są natomiast soja, komosa ryżowa, niektóre zboża, orzechy, inne rośliny strączkowe i inne nasiona. 1 g białka dostarcza 4 kcal. W każdej diecie redukcyjnej białko to jeden z podstawowych składników jadłospisu. Często wykorzystywane są także dodatkowo odżywki białkowe (izolaty, koncentraty).

3. Niedobór białka

Dostarczanie sobie zbyt małej ilości białka jest dla naszego organizmu bardziej niebezpieczne aniżeli np. jego zbyt wysoka podaż. W przypadku niedoboru białka możemy spotkać się z anemią, spadkiem masy mięśniowej, osłabieniem mięśni, apatią, odtłuszczeniem wątroby, chorobami skóry, łamliwością włosów i paznokci, spadkiem odporności, a nawet dysfunkcjami układu oddechowego i krążenia. Białko odgrywa zatem wiele innych ról, czym warunkuje utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Odpowiada za prawidłową pracę układu hormonalnego, krwionośnego, nerwowego i mięśniowego.

Dodaj komentarz